O Bronku

Bronisław Czech

Mały Memoriał Bronisława Czecha w Vancouver jest okazja do upamietnienia trzykrotnego olimpijczyka, wielokrotnego mistrza Polski, wszechstronnego sportowca i artysty ktory był i jest wzorcem do naśladowania dla polskiej młodzieży.

Był najlepszym polskim narciarzem przełomu lat dwudziestych i trzydziestych uprawiającym zarówno konkurencje klasyczne (biegi i skoki) jak i alpejskie (slalom i zjazd). Trzykrotnie startował w Zimowych Igrzyskach: 1928 - Saint Moritz, 1932 - Lake Placid i 1936 - Garmisch-Partenkirchen.

Bronek byl wszechstronnie uzdolniony m. in. malował na szkle, rzeźbił, pisał wiersze, uprawiał lekkoatletykę i był wytrawnym pilotem szybowcowym.

Był także wybitnym taternikiem i ratownikiem TOPR-u, autorem wielu nowych, skrajnie trudnych dróg wspinaczkowych w Tatrach.

W czasie wojny Bronek Czech został aresztowany i wywieziony do obozu koncentracyjnego Auschwitz - Birkenau. Zmarl w obozie w 5 czerwca 1944 roku. Dla uczczenia jego pamięci, od 1946 r. w Zakopanem jest organizowany Memoriał im Bronisława Czecha.

Bronisław Czech, 1934