MMBC 2011

Post date: Mar 29, 2012 2:33:29 PM

VIII Mały Memoriał Bronisława Czecha w Vancouver 2011

 (Relacja zamieszczona w Gazecie Toronto)

Mały Memoriał Bronisława Czecha to rodzinne i amatorskie zawody w narciarstwie alpejskim i snowboardzie organizowane od 2004 roku w Vancouver  w kanadyjskiej prowincji British Columbia. Celem imprezy jest zachęcenie polonijnych dzieci i młodzieży do uprawiania sportów zimowych i przypomnienie postaci znakomitego polskiego sportowca Bronisława Czecha. Zawody rozgrywane są pod patronatem Konsula Generalnego RP w Vancouver i otrzymują wsparcie od osób indywidualnych oraz organizacji i firm kanadyjskich i polonijnych.

Inicjatorką imprezy jest Irena Gostomska – znana w Kanadzie działaczka kultury, która zorganizowała w Montrealu w 1995 roku pierwsze polonijne zawody narciarskie dla dzieci i młodzieży. W przygotowaniach do MMBC uczestniczył też  Janusz Czech – bratanek Bronisława Czecha, artysta i narciarz, jego żona Elżbieta oraz wielu innych wolontariuszy obsługujących zawody. Dla MMBC Janusz Czech zaprojektował dyplomy, pieczęć, udostępnił dokumenty związane z życiem stryja i był pomysłodawcą konkurencji dla dorosłych  -  Weterani Kasprowego Wierchu, która na tegorocznej imprezie organizowanej w kilka tygodni po jego śmierci została nazwana  -  Slalomem Janusza Czecha.

Od 2004 roku Irena Gostomska kontynuuje ideę organizacji zawodów narciarskich im. Bolesława Czecha w Vancouver, gdzie nawiązuje kontakt ze Zbigniewem i Teresą Szymborskimi, którzy  do dnia dzisiejszego przygotowują Memoriał. Zbigniew Szymborski pracował jako instruktor narciarski i snowboardowy w Polsce i Nowej Zelandii. Od wielu lat pasjonuje się Ski – Turingiem, m.in. zjechał na snowboardzie z Elbrusu i na nartach z Piku Lenina w Pamirze. Przez siedem lat pracował w obserwatorium meteorologicznym na Kasprowym Wierchu. Jego żona  - Teresa Szymborska – organizowała wiele imprez sportowych w Polsce, Nowej Zelandii, Australii i w Kanadzie. Oprócz państwa Szymborskich grupę organizatorów VIII Memoriału tworzy ponad 30 osób obsługujących imprezę oraz Mt Seymour Ski Field – właściciel tras zjazdowych. Co roku swoim doświadczeniem służy tej grupie  Irena Gostomska, pomysłodawczyni MMBC, która prowadzi w Vancouver literacką  Grupę Epizod organizującą spotkania literackie, artystyczne i naukowe z twórcami oraz polskimi podróżnikami odwiedzającymi miasto.

Tradycyjnie MMBC odbywa się na Mount Seymour w pobliżu Vancouver. W zawodach mogą uczestniczyć dzieci i młodzież polonijna w wieku do 18 lat, dorośli oraz ich kanadyjscy goście. Dorośli uczestniczą w Slalomie Janusza Czecha, gdzie wprowadzono dwie kategorie: kobiet i mężczyzn oraz w Konkurencji Rodzinnej, w której mogą startować minimum trzyosobowe rodziny, ale jedna osoba powinna mieć mniej niż 19 lat. Dzieci i młodzież startują w dwóch konkurencjach: w slalomie i w snowboardzie i w dwóch kategoriach dziewcząt i chłopców. Te ostatnie są podzielone najczęściej na cztery grupy wiekowe w slalomie i dwie w snowboardzie. Każdy z zawodników odbywa dwa przejazdy. O końcowej klasyfikacji decyduje lepszy czas osiągnięty w przejazdach. Dla startujących organizatorzy przewidzieli  medale, puchary i nagrody. Zgodnie z regulaminem Złoty, Srebrny i Brązowy Medal  oraz nagrody rzeczowe otrzymują wszyscy zawodnicy, którzy zajmą trzy pierwsze miejsca w swoich kategoriach i grupach wiekowych.  O przyznaniu Pucharu dla Najszybszej Rodziny Zawodów  decyduje suma miejsc zajętych  przez poszczególnych [ minimum trzech i jedna osoba poniżej 19 lat]] członków jednej rodziny, a  o przyznaniu Pucharów dla Najlepszej Zawodniczki i Zawodnika osiągnięte najlepsze czasy przejazdów. Przygotowano również Nagrodę dla Najliczniejszej Rodziny startującej w zawodach, Nagrodę dla Najmłodszego Uczestnika albo Uczestniczki - kask narciarski przyznawany bez względu na wynik przejazdu i Nagrody Specjalne: narty, snowboard, całodniowy rejs żaglówką i inne, których losowanie odbywa się wśród dzieci i młodzieży po zawodach. Wszyscy zawodnicy poniżej 18 lat otrzymują pamiątkowe wstęgi, maskotki i słodycze. W tym roku cieszyły ich pamiątkowe czapeczki z białym orłem.

Memoriałowi od początku przeważnie towarzyszą różne imprezy, np. prezentacja kultury podhalańskiej, wystawy, pokazy przeźroczy przypominające dokonania i pasje Bronisław Czecha. Na  MMBC obecni są członkowie Związku Podhalan w Vancouver, którzy swoimi góralskimi strojami, muzyką i okazałymi owczarkami zachwycają zawodników i publiczność.

Tegoroczny VIII MMBC odbył się dnia 6 marca. Jak co roku zawody rozpoczęło umieszczenie na szczycie Mount Seymour biało – czerwonej flagi. W rywalizacji sportowej wzięło udział ponad 100 zawodniczek i zawodników. Po rejestracji, odebraniu numerów startowych i  upominków każdy ze startujących w zawodach mógł odbyć jeden przejazd próbny, po którym rozpoczął się slalom dziewcząt i chłopców, następnie snowboard dziewcząt i chłopców i Slalom Janusza Czecha rozegrany w dwóch konkurencjach: w slalomie i w snowboardzie i w dwóch kategoriach kobiet i mężczyzn w wieku powyżej 18 lat. Ostatnim punktem programu było ogłoszenie wyników i wręczenie nagród. Nagrody wręczała inicjatorka MMBC pani Irena Gostomska, której towarzyszyła dzielnie w  przepięknym stroju krakowskim pięcioletnia Kalinka Pawelec.

W slalomie startowali zawodnicy  w wieku od  6 do 18 lat. W slalomie dziewcząt złote medale w poszczególnych kategoriach wiekowych otrzymały: Chady Rózia, Dziewoński Anna, Manka Petra, Karcz Maria. W slalomie chłopców na najwyższym podium stanęli: Kardasz Viktor, Johnston Lucas, Uryga Alex, Johnston Philip. W drugiej konkurencji – w snowboardzie wystartowali dziewczęta i chłopcy w wieku od 14 do 18 lat. Wśród dziewcząt złote medale zdobyły: Garwecki Nikola , Karcz Maria, a wśród chłopców: Popek Tomasz, Reid Alexander. W konkurencji Slalom Janusza Czecha – przejazd na nartach zwyciężyli Karcz Walentyna i Uryga Jerzy, a w przejeździe na snowboardzie Podhorska Maggie i Sunthreland Matthew. Puchar ufundowany przez pana Krzysztofa Czaplę - Konsula Generalnego RP dla Najszybszej Rodziny Zawodów otrzymała rodzina państwa Karcz [ Jan, Maria i mama Walentyna]. Puchary Konsula Generalnego RP dla Najlepszej Zawodniczki i Zawodnika Zawodów  otrzymali: Manka Petera i Alex Uryga. Nagrodę dla Najmłodszej Zawodniczki odebrała Sonia Sniatowska[ lat 3], a dla Najmłodszego Zawodnika – Mateusz Strojnowski [ lat 2,5], a Nagrodę dla Najliczniejszej Rodziny Zawodów w wyniku losowania otrzymała rodzina Dziewonski – Hausser [ Anna, Jacek i mama Beata]. Tradycyjnie dla wszystkich przygotowano kiełbaski, napoje oraz wspaniałe pączki co roku dostarczane zawodnikom przez Konsulat Generalny RP w Vancouver.

VIII MMBC dostarczył wiele emocji i radości młodym i nieco starszym ponad stu zawodnikom i zgromadzonej publiczności. Zachęcił polonijne rodziny do aktywnego wypoczynku, sportowej rywalizacji i dobrej zabawy. Liczny udział Polonii potwierdził, że impreza cieszy się dużą popularnością,  jest potrzebna i ceniona, co jest dużą zasługą Teresy i Zbigniewa Szymborskich – organizatorów zawodów oraz grupy niestrudzonych wolontariuszy obsługujących imprezę. Szczególne podziękowania należy skierować do sponsorów: Konsulatu Generalnego RP, firm, osób prywatnych, którzy kolejny raz zainwestowali w sportowy rozwój polonijnej młodzieży. Pięknie to i mądrze kultywuje pamięć o dokonaniach i postawie patrona zawodów- Bronisława Czecha.

Teresa Zejda