MMBC 2008

Post date: Mar 29, 2012 2:33:29 PM

V  MMBC 2008

Kawałek Polski na Mount Seymour

Bywalcy Mt Seymour , którzy przybyli na góre w niedzielę 24-go lutego mieli wielce zaskoczone miny, po tym co zobaczyli na stoku. Wysoko powiewała biało-czerwona flaga a pod nią spacerował postawny, wąsaty meżczyzna w przedziwnym stroju ze sfilcowanej wełny. Obok niego siedziały dwa olbrzymie psy o białej sierści - bardziej przypominającej wełnę owiec niz włosy miejscowych ‘Burków’. Po chwili na trasie ustawionego nieopodal slalomu pojawił się i szusem pomknął na dół  nie kto inny ale osobnik w identycznych haftowanych portkach i czarnym kapeluszu z piórem.  Niewielu z lokalnych bywalcow Mt. Seymour miało wcześniej okazję podziwiać orginalne stroje podhalanskich górali.  Żadne z tutejszych zawodów nie rozpoczynają sie od przejazdu zakopianskiego górala. Tym razem okazja do śwęitowania była wyśmienita - memoriał zakopiańczyka Bronka Czecha obchodził swój piąty jubileusz.  Postać Bronka Czecha – świetnego narciarza który zginął w Oświęcimiu ma wyjątkowe miejsce na Podhalu i wśród zakopianskich górali.

Dla wielu dzieci,  które dotarły na zawody jest to niezwykły kontakt z polska historią i tradycją.  Symbole polskości pomieszane z ogromnymi emocjami sportowej rywalizacji, brzmieniem polskiej mowy pozostaną im na długo w pamieci.   Dla wielu osób jest to wyjątkowa impreza, jedna z niewielu sportowych imprez dla polonii, organizowanych w mieście kolejnej olimpiady.  Konsul Maciej Krych powiedział kiedyś o Memoriale,  że „ jest to najsympatyczniejsza impreza jaką sobie można wyobrazić...”

Reportaż z Zawodów

Dzięki zaangażowaniu wielu osób oraz wsparciu sponsorów 24-go lutego na stokach Mt Seymour odbył się piąty, jubileuszowy, Mały Memoriał Bronisława Czecha. 

 

Przy wspaniałej pogodzie dzieci i młodzież polonijna walczyły o medale i puchary ufundowane przez Konsula Generalnego RP w Vancouver, Macieja Krycha. Już od rana uczestnicy zgłaszali się do biura zawodów po odbiór numerów startowych i upominków.  Zawody rozpoczęły się przejazdem Zygmunta Matygi w tradycyjnym stroju górali podhalańskich. Po nim do rywalizacji ruszyli najmłodsi. Dziewczęta i chłopcy startowali na nartach lub snowboardzie w czterech kategoriach wiekowych.  Każdy z zawodników miał dwa przejazdy a lepszy czas decydował o końcowej klasyfikacji. Zdobywcy czołowych miejsc uhonorowani zostali pucharami i medalami, a pozostali dostali pamiątkowe wstążki. Na zakończenie wszystkie dzieci wzieły udział w losowaniu nagród specjalnych: nart i deski snowboardowej ufundowanych przez Metrotown Physiotherapy Clinic i Terra International.  Rodzice startowali w konkurencji: ‘Weterani Kasprowego Wierchu’.

 

Marysia Karcz, uczennica Szkoly Polskiej przy Parafii św. Kazimierza w Vancouver, oraz Alex Uryga z North Vancoucer zdobyli puchary konsula dla jajszybszej narciarki i narciarza zawodów. Medale oraz nagrody wręczył osobiście wszystkim zawodnikom konsul Boguslaw Bandurski który zgodnie z tradycją przywiózł wyborne pączki.  Na zawodach nie zabrakło takze słodkości i napojów dostarczonych przez Piotra Karwowskiego z International Sausage House.  Najmłodszy zawodnik, dostał kask narciarski ufundowany przez doktor Annę Zajaczkowską-Kileską. Wysokiej  jakości sprzęt sportowy na nagrody, jak co roku dostarczył North Shore Ski and Board.

 

Najistotniejszy cel ipmrezy, czyli zachęcenie rodzin polonijnych do aktywnego wypoczynku, został osiagnięty.  Na stoku w Mt Seymour świetną zabawę miało wiele polskich rodzin. W sumie w zawodach wystartowało 64-rech zawodników a uśmiechy zadowolenia na twarzach dzieci skłaniają organizatorów do podjęcia starań o przeprowadzenie zawodów w przyszlym roku. Wielu zawodników już teraz odgraża się,  że na następnych zawodach poprawią swój wynik. 

 

Specjalne podziękowania należą się firmom oraz osobom prywatnym wspierającym Memoriał, bez których zorganizowanie imprezy nie byłoby możliwe. Z wstępnych deklaracji docierących  do organizatorów wynika, że w następnym sezonie spotkamy się w jeszcze liczniejszym gronie sponsorów i uczestników. Gdzie i kiedy to nastąpi można będzie sprawdzić na stronie internetowej zawodów: https://sites.google.com/a/malymemorial.org

 

A oto wyniki zawodów:

 

Puchar Konsula RP dla najlepszej narciarki zdobyła Marysia Karcz

Puchar Konsula RP dla najlepszego narciarza zdobył Alexander Uryga  

Puchar Konsula RP dla najlepszej rodziny narciarskiej zdobyli Kasia, Jessica i Krzysztof Ryczkiewicz

 

W kategorii "Weterani Kasprowego Wierchu" zwyciezyli:

Kobiety - Walentyna Karcz

Mezczyzni - Jurek Uryga

 

Narty - medale złote, srebrne i brązowe:

Grupa A1 (do 6 lat): 1. Karolina Szymborska, 2. Ailish Babicki-Moore 

Grupa A2 (od 7 do 10 lat): 1. Petra Manka, 2. Karolina Bury, 3. Ania Dziewońska

Grupa A3 (od 11 do 14 lat): 1. Marysia Karcz, 2. Natalia Mioduszewski, 3. Chelsea Rembisz

Grupa A4 (od 14 do 18 lat):  1 . Kasia Ryczkiewicz, 2. Jessica Ryczkiewicz

Grupa B1 (do 6 lat): 1. Eryk Kobza, 2. Konrad Mioduszewski, 3. Konrad Ruszczyk

Grupa B2 (od 7 do 10 lat)  1. Aleksander Uryga, 2. Adam Piątek, 3. Konrad Świc

Grupa B3 (od 11 do 14 lat):  1. Sebastian Świc,  Piotr Minszak, 3. Radek Koziol

Grupa B4 (od 15 do 18 lat):  1. Pawel Minszak,  2. Alan Czapla 

 

Snowboard - medale złote, srebrne i brązowe:

Grupa C2 (od 15 do 18 lat): 1. Dominika Radomski

Grupa D1 (do 14 lat): 1. Patryk Dziurka, 2. Tomasz Popek

Grupa D2 (od 15 do 18 lat): 1. Jakub Staszczak, 2. Phillip Koziel

Grupa E1 'Weterani Kasprowego Wierchu':  1. Walentyna Karcz, 2. Dominika Babicki, 3. Beata Hausser 

Grupa E2 'Weterani Kasprowego Wierchu':  1. Jurek Uryga,  2. Krzysztof Ryczkiewicz, 3. Jacek Kobza

Dziękujemy wszystkim zawodnikom za uczestnictwo w zawodach oraz licznym woluntariuszom za pomoc w dniu zawodów i serdecznie zapraszamy za rok, na VI Memoriał!

 

Organizatorzy MMBC 2008