MMBC 2008

opublikowane: 29 mar 2012, 07:33 przez Marcin Chady   [ zaktualizowane 6 sty 2019, 10:55 ]

V  MMBC 2008


Kawałek Polski na Mount Seymour


Bywalcy Mt Seymour , którzy przybyli na góre w niedzielę 24-go lutego mieli wielce zaskoczone miny, po tym co zobaczyli na stoku. Wysoko powiewała biało-czerwona flaga a pod nią spacerował postawny, wąsaty meżczyzna w przedziwnym stroju ze sfilcowanej wełny. Obok niego siedziały dwa olbrzymie psy o białej sierści - bardziej przypominającej wełnę owiec niz włosy miejscowych ‘Burków’. Po chwili na trasie ustawionego nieopodal slalomu pojawił się i szusem pomknął na dół  nie kto inny ale osobnik w identycznych haftowanych portkach i czarnym kapeluszu z piórem.  Niewielu z lokalnych bywalcow Mt. Seymour miało wcześniej okazję podziwiać orginalne stroje podhalanskich górali.  żadne z tutejszych zawodów nie rozpoczynają sie od przejazdu zakopianskiego górala. Tym razem okazja do śwęitowania była wyśmienita - memoriał zakopiańczyka Bronka Czecha obchodził swój piąty jubileusz.  Postać Bronka Czecha – świetnego narciarza który zginął w Oświęcimiu ma wyjątkowe miejsce na Podhalu i wśród zakopianskich górali.

Dla wielu dzieci,  które dotarły na zawody jest to niezwykły kontakt z polska historią i tradycją.  Symbole polskości pomieszane z ogromnymi emocjami sportowej rywalizacji, brzmieniem polskiej mowy pozostaną im na długo w pamieci.   Dla wielu osób jest to wyjątkowa impreza, jedna z niewielu sportowych imprez dla polonii, organizowanych w mieście kolejnej olimpiady.  Konsul Maciej Krych powiedział kiedyś o Memoriale,  że „ jest to najsympatyczniejsza impreza jaką sobie można wyobrazić...”Reportaż z Zawodów

Dzięki zaangażowaniu wielu osób oraz wsparciu sponsorów 24-go lutego na stokach Mt Seymour odbył się piąty, jubileuszowy, Mały Memoriał Bronisława Czecha. 

 

Przy wspaniałej pogodzie dzieci i młodzież polonijna walczyły o medale i puchary ufundowane przez Konsula Generalnego RP w Vancouver, Macieja Krycha. Już od rana uczestnicy zgłaszali się do biura zawodów po odbiór numerów startowych i upominków.  Zawody rozpoczęły się przejazdem Zygmunta Matygi w tradycyjnym stroju górali podhalańskich. Po nim do rywalizacji ruszyli najmłodsi. Dziewczęta i chłopcy startowali na nartach lub snowboardzie w czterech kategoriach wiekowych.  Każdy z zawodników miał dwa przejazdy a lepszy czas decydował o końcowej klasyfikacji. Zdobywcy czołowych miejsc uhonorowani zostali pucharami i medalami, a pozostali dostali pamiątkowe wstążki. Na zakończenie wszystkie dzieci wzieły udział w losowaniu nagród specjalnych: nart i deski snowboardowej ufundowanych przez Metrotown Physiotherapy Clinic i Terra International.  Rodzice startowali w konkurencji: ‘Weterani Kasprowego Wierchu’.

 

Marysia Karcz, uczennica Szkoly Polskiej przy Parafii św. Kazimierza w Vancouver, oraz Alex Uryga z North Vancoucer zdobyli puchary konsula dla jajszybszej narciarki i narciarza zawodów. Medale oraz nagrody wręczył osobiście wszystkim zawodnikom konsul Boguslaw Bandurski który zgodnie z tradycją przywiózł wyborne pączki.  Na zawodach nie zabrakło takze słodkości i napojów dostarczonych przez Piotra Karwowskiego z International Sausage House.  Najmłodszy zawodnik, dostał kask narciarski ufundowany przez doktor Annę Zajaczkowską-Kileską. Wysokiej  jakości sprzęt sportowy na nagrody, jak co roku dostarczył North Shore Ski and Board.

 

Najistotniejszy cel ipmrezy, czyli zachęcenie rodzin polonijnych do aktywnego wypoczynku, został osiagnięty.  Na stoku w Mt Seymour świetną zabawę miało wiele polskich rodzin. W sumie w zawodach wystartowało 64-rech zawodników a uśmiechy zadowolenia na twarzach dzieci skłaniają organizatorów do podjęcia starań o przeprowadzenie zawodów w przyszlym roku. Wielu zawodników już teraz odgraża się,  że na następnych zawodach poprawią swój wynik. 

 

Specjalne podziękowania należą się firmom oraz osobom prywatnym wspierającym Memoriał, bez których zorganizowanie imprezy nie byłoby możliwe. Z wstępnych deklaracji docierących  do organizatorów wynika, że w następnym sezonie spotkamy się w jeszcze liczniejszym gronie sponsorów i uczestników. Gdzie i kiedy to nastąpi można będzie sprawdzić na stronie internetowej zawodów: https://sites.google.com/a/malymemorial.org

 

A oto wyniki zawodów:

 

Puchar Konsula RP dla najlepszej narciarki zdobyła Marysia Karcz
Puchar Konsula RP dla najlepszego narciarza zdobył
Alexander Uryga  
Puchar Konsula RP dla najlepszej rodziny narciarskiej zdobyli
Kasia, Jessica i Krzysztof Ryczkiewicz
 
W kategorii "Weterani Kasprowego Wierchu" zwyciezyli:
Kobiety - Walentyna Karcz
Mezczyzni - Jurek Uryga
 
Narty - medale złote, srebrne i brązowe:
Grupa A1 (do 6 lat): 1. Karolina Szymborska, 2. Ailish Babicki-Moore 
Grupa A2 (od 7 do 10 lat): 1. Petra Manka, 2. Karolina Bury, 3. Ania Dziewońska
Grupa A3 (od 11 do 14 lat): 1. Marysia Karcz, 2. Natalia Mioduszewski, 3. Chelsea Rembisz
Grupa A4 (od 14 do 18 lat):  1 . Kasia Ryczkiewicz, 2. Jessica Ryczkiewicz
Grupa B1 (do 6 lat): 1. Eryk Kobza, 2. Konrad Mioduszewski, 3. Konrad Ruszczyk
Grupa B2 (od 7 do 10 lat)  1. Aleksander Uryga, 2. Adam Piątek, 3. Konrad świc
Grupa B3 (od 11 do 14 lat):  1. Sebastian świc,  Piotr Minszak, 3. Radek Koziol
Grupa B4 (od 15 do 18 lat):  1. Pawel Minszak,  2. Alan Czapla 
 
Snowboard - medale złote, srebrne i brązowe:
Grupa C2 (od 15 do 18 lat): 1. Dominika Radomski
Grupa D1 (do 14 lat): 1. Patryk Dziurka, 2. Tomasz Popek
Grupa D2 (od 15 do 18 lat): 1. Jakub Staszczak, 2. Phillip Koziel
Grupa E1 'Weterani Kasprowego Wierchu':  1. Walentyna Karcz, 2. Dominika Babicki, 3. Beata Hausser 
Grupa E2 'Weterani Kasprowego Wierchu':  1. Jurek Uryga,  2. Krzysztof Ryczkiewicz, 3. Jacek Kobza

Dziękujemy wszystkim zawodnikom za uczestnictwo w zawodach oraz licznym woluntariuszom za pomoc w dniu zawodów i serdecznie zapraszamy za rok, na VI Memoriał!

 

Organizatorzy MMBC 2008

MMBC 2011

opublikowane: 29 mar 2012, 07:33 przez Zbyszek Szymborski   [ zaktualizowane 13 lis 2016, 14:36 ]

VIII Mały Memoriał Bronisława Czecha w Vancouver 2011

 (Relacja zamieszczona w Gazecie Toronto)

Mały Memoriał Bronisława Czecha to rodzinne i amatorskie zawody w narciarstwie alpejskim i snowboardzie organizowane od 2004 roku w Vancouver  w kanadyjskiej prowincji British Columbia. Celem imprezy jest zachęcenie polonijnych dzieci i młodzieży do uprawiania sportów zimowych i przypomnienie postaci znakomitego polskiego sportowca Bronisława Czecha. Zawody rozgrywane są pod patronatem Konsula Generalnego RP w Vancouver i otrzymują wsparcie od osób indywidualnych oraz organizacji i firm kanadyjskich i polonijnych.

Inicjatorką imprezy jest Irena Gostomska – znana w Kanadzie działaczka kultury, która zorganizowała w Montrealu w 1995 roku pierwsze polonijne zawody narciarskie dla dzieci i młodzieży. W przygotowaniach do MMBC uczestniczył też  Janusz Czech – bratanek Bronisława Czecha, artysta i narciarz, jego żona Elżbieta oraz wielu innych wolontariuszy obsługujących zawody. Dla MMBC Janusz Czech zaprojektował dyplomy, pieczęć, udostępnił dokumenty związane z życiem stryja i był pomysłodawcą konkurencji dla dorosłych  -  Weterani Kasprowego Wierchu, która na tegorocznej imprezie organizowanej w kilka tygodni po jego śmierci została nazwana  -  Slalomem Janusza Czecha.

Od 2004 roku Irena Gostomska kontynuuje ideę organizacji zawodów narciarskich im. Bolesława Czecha w Vancouver, gdzie nawiązuje kontakt ze Zbigniewem i Teresą Szymborskimi, którzy  do dnia dzisiejszego przygotowują Memoriał. Zbigniew Szymborski pracował jako instruktor narciarski i snowboardowy w Polsce i Nowej Zelandii. Od wielu lat pasjonuje się Ski – Turingiem, m.in. zjechał na snowboardzie z Elbrusu i na nartach z Piku Lenina w Pamirze. Przez siedem lat pracował w obserwatorium meteorologicznym na Kasprowym Wierchu. Jego żona  - Teresa Szymborska – organizowała wiele imprez sportowych w Polsce, Nowej Zelandii, Australii i w Kanadzie. Oprócz państwa Szymborskich grupę organizatorów VIII Memoriału tworzy ponad 30 osób obsługujących imprezę oraz Mt Seymour Ski Field – właściciel tras zjazdowych. Co roku swoim doświadczeniem służy tej grupie  Irena Gostomska, pomysłodawczyni MMBC, która prowadzi w Vancouver literacką  Grupę Epizod organizującą spotkania literackie, artystyczne i naukowe z twórcami oraz polskimi podróżnikami odwiedzającymi miasto.

Tradycyjnie MMBC odbywa się na Mount Seymour w pobliżu Vancouver. W zawodach mogą uczestniczyć dzieci i młodzież polonijna w wieku do 18 lat, dorośli oraz ich kanadyjscy goście. Dorośli uczestniczą w Slalomie Janusza Czecha, gdzie wprowadzono dwie kategorie: kobiet i mężczyzn oraz w Konkurencji Rodzinnej, w której mogą startować minimum trzyosobowe rodziny, ale jedna osoba powinna mieć mniej niż 19 lat. Dzieci i młodzież startują w dwóch konkurencjach: w slalomie i w snowboardzie i w dwóch kategoriach dziewcząt i chłopców. Te ostatnie są podzielone najczęściej na cztery grupy wiekowe w slalomie i dwie w snowboardzie. Każdy z zawodników odbywa dwa przejazdy. O końcowej klasyfikacji decyduje lepszy czas osiągnięty w przejazdach. Dla startujących organizatorzy przewidzieli  medale, puchary i nagrody. Zgodnie z regulaminem Złoty, Srebrny i Brązowy Medal  oraz nagrody rzeczowe otrzymują wszyscy zawodnicy, którzy zajmą trzy pierwsze miejsca w swoich kategoriach i grupach wiekowych.  O przyznaniu Pucharu dla Najszybszej Rodziny Zawodów  decyduje suma miejsc zajętych  przez poszczególnych [ minimum trzech i jedna osoba poniżej 19 lat]] członków jednej rodziny, a  o przyznaniu Pucharów dla Najlepszej Zawodniczki i Zawodnika osiągnięte najlepsze czasy przejazdów. Przygotowano również Nagrodę dla Najliczniejszej Rodziny startującej w zawodach, Nagrodę dla Najmłodszego Uczestnika albo Uczestniczki - kask narciarski przyznawany bez względu na wynik przejazdu i Nagrody Specjalne: narty, snowboard, całodniowy rejs żaglówką i inne, których losowanie odbywa się wśród dzieci i młodzieży po zawodach. Wszyscy zawodnicy poniżej 18 lat otrzymują pamiątkowe wstęgi, maskotki i słodycze. W tym roku cieszyły ich pamiątkowe czapeczki z białym orłem.

Memoriałowi od początku przeważnie towarzyszą różne imprezy, np. prezentacja kultury podhalańskiej, wystawy, pokazy przeźroczy przypominające dokonania i pasje Bronisław Czecha. Na  MMBC obecni są członkowie Związku Podhalan w Vancouver, którzy swoimi góralskimi strojami, muzyką i okazałymi owczarkami zachwycają zawodników i publiczność.

Tegoroczny VIII MMBC odbył się dnia 6 marca. Jak co roku zawody rozpoczęło umieszczenie na szczycie Mount Seymour biało – czerwonej flagi. W rywalizacji sportowej wzięło udział ponad 100 zawodniczek i zawodników. Po rejestracji, odebraniu numerów startowych i  upominków każdy ze startujących w zawodach mógł odbyć jeden przejazd próbny, po którym rozpoczął się slalom dziewcząt i chłopców, następnie snowboard dziewcząt i chłopców i Slalom Janusza Czecha rozegrany w dwóch konkurencjach: w slalomie i w snowboardzie i w dwóch kategoriach kobiet i mężczyzn w wieku powyżej 18 lat. Ostatnim punktem programu było ogłoszenie wyników i wręczenie nagród. Nagrody wręczała inicjatorka MMBC pani Irena Gostomska, której towarzyszyła dzielnie w  przepięknym stroju krakowskim pięcioletnia Kalinka Pawelec.

W slalomie startowali zawodnicy  w wieku od  6 do 18 lat. W slalomie dziewcząt złote medale w poszczególnych kategoriach wiekowych otrzymały: Chady Rózia, Dziewoński Anna, Manka Petra, Karcz Maria. W slalomie chłopców na najwyższym podium stanęli: Kardasz Viktor, Johnston Lucas, Uryga Alex, Johnston Philip. W drugiej konkurencji – w snowboardzie wystartowali dziewczęta i chłopcy w wieku od 14 do 18 lat. Wśród dziewcząt złote medale zdobyły: Garwecki Nikola , Karcz Maria, a wśród chłopców: Popek Tomasz, Reid Alexander. W konkurencji Slalom Janusza Czecha – przejazd na nartach zwyciężyli Karcz Walentyna i Uryga Jerzy, a w przejeździe na snowboardzie Podhorska Maggie i Sunthreland Matthew. Puchar ufundowany przez pana Krzysztofa Czaplę - Konsula Generalnego RP dla Najszybszej Rodziny Zawodów otrzymała rodzina państwa Karcz [ Jan, Maria i mama Walentyna]. Puchary Konsula Generalnego RP dla Najlepszej Zawodniczki i Zawodnika Zawodów  otrzymali: Manka Petera i Alex Uryga. Nagrodę dla Najmłodszej Zawodniczki odebrała Sonia Sniatowska[ lat 3], a dla Najmłodszego Zawodnika – Mateusz Strojnowski [ lat 2,5], a Nagrodę dla Najliczniejszej Rodziny Zawodów w wyniku losowania otrzymała rodzina Dziewonski – Hausser [ Anna, Jacek i mama Beata]. Tradycyjnie dla wszystkich przygotowano kiełbaski, napoje oraz wspaniałe pączki co roku dostarczane zawodnikom przez Konsulat Generalny RP w Vancouver.

VIII MMBC dostarczył wiele emocji i radości młodym i nieco starszym ponad stu zawodnikom i zgromadzonej publiczności. Zachęcił polonijne rodziny do aktywnego wypoczynku, sportowej rywalizacji i dobrej zabawy. Liczny udział Polonii potwierdził, że impreza cieszy się dużą popularnością,  jest potrzebna i ceniona, co jest dużą zasługą Teresy i Zbigniewa Szymborskich – organizatorów zawodów oraz grupy niestrudzonych wolontariuszy obsługujących imprezę. Szczególne podziękowania należy skierować do sponsorów: Konsulatu Generalnego RP, firm, osób prywatnych, którzy kolejny raz zainwestowali w sportowy rozwój polonijnej młodzieży. Pięknie to i mądrze kultywuje pamięć o dokonaniach i postawie patrona zawodów- Bronisława Czecha.

Teresa Zejda

MMBC 2010

opublikowane: 29 mar 2012, 07:33 przez Zbyszek Szymborski   [ zaktualizowane 13 lis 2016, 17:05 ]

Mały Memoriał Bronisława Czecha

- Rodzinne Zawody Narciarskie i Snowboardowe -


Autor: Laurie Kosciuszko; Tlumaczyla: Beata Hausser

 

Tegoroczny Mały Memoriał Bronisława Czecha odbył sie tydzień po zakończeniu Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Vancouver.  Ta niedochodowa impreza przyciagnęła ponad 70 zawodników w różnym wieku, którzy po raz kolejny prezentowali swoje umiejętności na stokach Mount Seymour.  Zwyciężcy wywiezli z Mount Seymour medale, uczestnicy pamiątkowe koszulki i zdjęcia z Góralami, szczęsliwcy wylosowane snowboard i narty a wszyscy niezapomniane wrażenia.

 

Zawodnicy przybywający na osnieżone stoki Mt. Seymour z daleka widzieli powiewiającą na wietrze polską flagę. Niektorzy mogli by pomyslec ze na kilks godzin znalezli sie w polskich Tatrach.   Najmłodsza zawodniczka, 3 letnia Isabella Babicki-Moore, oczekując na swoj start bawiła się na sniegu lapiąc spadające płatki sniegu na język.  Trase pokonala samodzielnie, wygrywajac brazowy medal w swojej grupie wiekowej.  Nie zabraklo tez bardzo doswiadczonych narciazy – 11 letni Alex Uryga, ktory zakwalifikowal sie do udzialu w tegorocznych BC Winter Games, po raz kolejny zaprezentowal swoje umiejetnosci zdobywajac zloty medal i puchar za najlepszy czas w grupie chlopcow.  Wszyscy zawodnicy byli dopingowani na trasie glosnymi okrzykami kibicujacych znajomych i czlonkow rodziny. Po zakonczeniu sportowej czesci zawodow, wszyscy uczestnicy i kibice zaproszeni zostali do sali gdzie delektujac sie paczkami, obejrzeli prezentacje o zyciu i dzialalnosci Bronka Czecha.

 

Pamiec o Bronku Czechu jest wciaz zywa co potwierdza organizowanie corocznych imprez sportowych upamietniajacych jego postac.   Pomimo ze minelo 66 lat od jego smierci, Bronek Czech wciaz pozostaje wzorem do nasladowania dla polskiej mlodziezy a jego wplyw na rozwoj polskiego sportu jest nieoceniony. Dzieki ochotniczej pracy grupy polskich narciazy-pasjonatow, pamiec o Bronku Czechu rozprzestrzenila sie rowniez w Vancouver, BC.  Podazajac sladami Bronka, po raz kolejny zjednoczyli oni polska spolecznosc w Vancouver organizujac juz 7 Memorial, ktory pod wzgledem ilosci uczesntikow i hojnosci sponsorow przeszedl oczekiwania organizatorow.  Celem tego wydarzenia jest zachecenia dzieci i mlodziezy do aktywnosci fizycznej, propagowanie sportow zimowych i zaznajomienie spolecznosci polonijnej i ich kanadyjskich gosci z postacia Bronislawa Czecha.

 

Bronisław "Bronek" Czech (1908 – 1944) byl wszechstronnie utalentowanym narciarzem.  Byl 24. krotnym mistrzem Polski w narciarstwie aplejskim, biegowym i skokach narciarskich jak rowniez bral udzial w 3 olimpiadach zimowych.  Jednoczesnie byl instruktorem szybownictwa, jednym z wspolzalozycieli Gorskiego Pogotowia Ratunkowego w Tatrach i utalentowanym artysta.  Podczas II Wojny Swiatowej Bronislaw Czech byl zolnierzem Armi Krajowej i kurierem na europe zachodnia.  Zostal schwytany przez Niemcow i wyslany do obozu koncentracyjnego w Oswiecimiu, gdzie zginal.  Kilka z jego prac artystycznych wykonanych w obozie mozna dzisiaj oglądać w Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

 

Z goraca czekolada i paczkami w reku publicznosc oklaskiwala zwyciezcow tegorocznego Memorialu.  Dzieki szczodrosci licznych lokalnych firm, a w szczegolnosci naszych glownych sponsorow CH2M HILL Canada Limited, Sacré-Davey Engineering i Kasian Architecture wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody, upominki i co najwazniejsze zabrali ze soba niezapomniane wrazenia. 

1-3 of 3